Merkury - położenie w dniach 23.02. - 10.03. o godzinie 17:40

Merkury – kiedy go widać?

Jako najbliższa Słońcu planeta, Merkury nie jest łatwym obiektem do obserwacji. Legendy głoszą, że sam mistrz Mikołaj Kopernik nigdy tej planety nie widział. Czy tak było naprawdę? To chyba raczej legendy niż fakty, ale dla nas obecnie nadarza się bardzo dobra okazja do obserwacji tej planety.

Merkury znajduje się w średniej odległości około 58 mln km od Słońca i obiega je w 88 dni. Tak mała odległość od centralnej gwiazdy Układu Słonecznego sprawia, że na niebie nigdy nie znajduje się dalej niż 28° od Słońca.

Najbliższe kilkanaście wieczorów będzie idealną okazją dla wszystkich, którzy jeszcze tej planety nie widzieli, bowiem tuż po zachodzie Słońca będzie można obserwować Merkurego.

Merkury – jak go obserwować?

Do obserwacji Merkurego w zupełności wystarczy nieuzbrojone oko, jednak bez sprzętu optycznego będzie ciężko odnaleźć go na jeszcze jasnym niebie. Dlatego też zalecam użycie przynajmniej lornetki. Musimy sobie znaleźć miejsce, z którego będzie odsłonięty widok na zachodni horyzont. Szukać Merkurego możemy zacząć kilkanaście minut po zachodzie Słońca. Poniżej zamieszczam grafikę z położeniem Merkurego do 10 marca włącznie. Wysokość planety zaznaczona jest na godzinę 17:40.

Merkury - położenie w dniach 23.02. - 10.03. o godzinie 17:40
Merkury – położenie w dniach 23.02. – 10.03. o godzinie 17:40

Jak więc widać maksymalnie planeta wzniesie się na wysokość niewiele większą niż 10°, warto więc pokusić się o jej odszukanie. Kolejna okazja do obserwacji Merkurego dopiero w czerwcu.