Opozycja Ceres i koniunkcja Księżyca z gazowymi olbrzymami.

Ceres – planeta karłowata – w opozycji.

Ceres jest to planeta karłowata krążąca pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Jej średnica to 950 km. Odkryta 1 stycznia 1801 roku przez Giuseppe Piazziego. Z początku uznawano ją za planetę, później jednak zaczęto określać ją jako planetoidę. W sierpniu 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna wprowadziła termin planeta karłowata i Ceres została zaliczona do tej grupy obiektów.
Ceres obiega Słońce w ciągu 4 lat 221 dni po orbicie o peryhelium 382 mln km i aphelium 445 mln km. W trakcie dzisiejszej opozycji znajdzie się w odległości 298 mln km od Ziemi i osiągnie jasność 7,7m.
Niestety obecna opozycja Ceres nie będzie bardzo sprzyjająca obserwacjom. Po pierwsze w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc przed pełnią, po drugie Ceres nie wzniesie się wyżej niż 15° ponad horyzont w gwiazdozbiorze Wodnika. Pomimo tego warto jednak skierować swoje lornetki, teleskopy w jej stronę. Kto nie miał okazji obserwować tej planety karłowatej niech wykorzysta okazję.
Poniżej prezentuję mapki z położeniem Ceres.

Położenie Ceres na tle gwiazd
Położenie Ceres na tle gwiazd
Ceres - położenie na tle gwiazd w ciągu 10 dni. Liczby przy gwiazdach oznaczają jasność.
Ceres – położenie na tle gwiazd w ciągu 10 dni. Liczby przy gwiazdach oznaczają jasność.

Księżyc, Jowisz, Saturn – koniunkcja.

Dzisiejszego i jutrzejszego wieczoru będziemy mogli obserwować również koniunkcję Księżyca z dwiema największymi planetami Układu Słonecznego. Dzisiaj Księżyc zbliżył się do Jowisza, jutro zmieni swoje położenie i znajdzie się bliżej Saturna.

Księżyc w koniunkcji z Jowiszem i Saturnem w dniu 28.08.2020 r.
Księżyc w koniunkcji z Jowiszem i Saturnem w dniu 28.08.2020 r.

 

Księżyc w koniunkcji z Jowiszem i Saturnem w dniu 29.08.2020 r.
Księżyc w koniunkcji z Jowiszem i Saturnem w dniu 29.08.2020 r.